نرم‌افزارهای متن‌باز

نرم‌افزار متن‌باز، به نرم‌افزاری گفته می‌شود که امکان تغییر در کد منبع آن وجود دارد. با این حال، این تنها ویژگی این گونه نرم‌افزارها نیست و برای اطلاعات بیشتر می‌توان به ویکی‌پدیا مراجعه نمود.
در حال حاضر، در تمامی دنیا یک جنبش انتقال به سمت این گونه نرم‌افزارها شکل گرفته و در حال گسترش است. چرا که نرم‌افزارهای آزاد / متن‌باز، تابع نظریات مقطعی شرکت‌های تبلیغاتی و سازمان‌های بازاریابی نبوده و در صورت وجود مشکل، می‌توان آن را در شبکه برنامه‌نویسان و طراحان آن مطرح نمود. امروزه تقریباً تمامی نیازهای کاربران، در شبکه منتشر شده و آزاد است، و برای دریافت بسیاری از برنامه‌ها نیاز به پرداخت هیچ نوع هزینه‌ای نیست.Elgg
Elgg نرم‌افزار متن‌بازی است که جهت مدیریت محتوا به کار می‌رود. ایجاد شبکه‌های اجتماعی و مدیریت آن از امکانات اصلی این نرم‌افزار است. معمولاً کاربران، از یک‌طرفه کار کردن با سایت، خسته می‌شوند و دوست دارند در شکل‌گیری آن دخالت داشته باشند یا به نحوی در آن فعالیت نمایند؛ Elgg  از جمله نرم‌افزارهای متن‌باز جهت این گونه فعالیت‌هاست، تا افراد بتوانند در سایت عضو شوند، صفحه شخصی خود را بسازند، به هر تعدادی که دوست دارند در گروه‌ها فعالیت کنند، منابع و محتوای دلخواهی را در سایت به اشتراک بگذارند و یا از محتویات به اشتراک گذارده شده استفاده نمایند.
برای ارتباط با بخش آموزش با نشانی support [at] sasadra [dot] com تماس بگیرید.